TNBSP Lublin > Relacje ze spotkań > Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2017/2018 PDF Drukuj

Aby szybko przejść do wybranej relacji kliknij na datę poniżej:
relacja z:  7.06.2018,  10.05.2018,  9.04.2018,  15.03.2018 27.02.2018 10.01.201814.12.2017 28.11.2017,  26.10.2017,  5.10.201726.09.2017, Aneta Szadziewska relacjonuje:
Lublin, 07.06.2018
Temat: Relacja z walnego zebrania sprawozdawczego Oddziału TNBSP w Lublinie

7 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego odbyło się walne sprawozdawcze zebranie Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 6 nauczycielek bibliotekarek z Lublina.


Zebranie odbyło się w drugim terminie i było prawomocne. Rozpoczęła je prezes Oddziału TNBSP w Lublinie - Małgorzata Dąbrowska-Duda. Na protokolanta została wybrana koleżanka Aneta Szadziewska. Do komisji skrutacyjnej powołano Bożenę Powała-Niedźwiecką, a do komisji wnioskowej i uchwał Edytę Sosnówkę. Po czynnościach proceduralnych zostały odczytane sprawozdania z pracy Oddziału w roku szkolnym 2017/2018:
merytoryczne przedstawiła - prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda,
finansowe – skarbnik Edyta Libera,
Komisji Rewizyjnej - Bożena Powała-Niedźwiecka.

Komisja Rewizyjna nie stwierdziła nieprawidłowości w działaniu Rady Oddziału i wydatkowaniu funduszy. W związku z tym został zgłoszony wniosek o udzielenie absolutorium Radzie Oddziału. W głosowaniu jawnym absolutorium zostało udzielone jednogłośnie.

Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie uchwały, podjętej przez Radę Oddziału o tym, że w tym roku nie będzie dokonywana weryfikacja i aktualizacja listy członków Oddziału TNBSP w Lublinie. Temat wywołał dyskusję na temat wprowadzenia zmian w regulaminie odnośnie bycia członkiem Oddziału i na temat promocji Oddziału wśród nauczycieli bibliotekarzy. Koleżanki Anna Tywoniuk i Bożena Powała-Niedźwiecka podzieliły się swoimi pomysłami na większe dotarcie z propozycjami oddziału do szkół.

Następnie prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda przekazała informację o planach pracy Oddziału w roku szkolnym 2018/2019. Przedstawiła propozycje ciekawych spotkań czytelniczych, wycieczek, warsztatów i szkoleń.
Uczestnicy spotkania rozmawiali też o RODO w odniesieniu do pracy Oddziału TNBSP w Lublinie.

Na zakończenie koleżanka Edyta Sosnówka (komisja wnioskowa) odczytała wniosek, który sformułowano podczas zebrania, a który, zdaniem obecnych, powinien stać się głównym celem do pracy w nowym roku szkolnym.
Wniosek: podjęcie działań mających na celu zwiększenie frekwencji na spotkaniach Oddziału TNBSP i pozyskanie nowych członków.
Prezes Oddziału podziękowała wszystkim za przybycie i życzyła udanych wakacji.

Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:
Lublin, 10.05.2018
Temat: Formy pracy z małym czytelnikiem na przykładzie biblioteki Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie.


10 maja 2018 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 12 osób ze szkół i bibliotek Lublina, Lubartowa, Niemiec i Ciecierzyna.

Nauczycielki bibliotekarki przybyłe na spotkanie przywitał pan Wojciech Josicz - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie.


Prezes Oddziału – Małgorzata Dąbrowska-Duda podziękowała panu dyrektorowi za możliwość zorganizowania spotkania, a następnie przekazała zebranym kilka istotnych komunikatów, m. in. o terminie kolejnego spotkania, o ankiecie, która jest dostępna na stronie Oddziału, a która posłuży do planowania kolejnych spotkań członków, o procedurze użyczenia roll-upa oddziału i zasadach korzystania z niego. Oba dokumenty są do wglądu na stronie Oddziału w zakładce Dokumenty. Pani prezes przedstawiła także zebranym propozycję zorganizowania wycieczki dla członków oddziału do bibliotek położonych za wschodnią granicą. Z taką inicjatywą wyszła pani Bożena Boryczka, od niedawna członkini oddziału TNBSP w Lublinie. Koleżanki zaakceptowały pomysł organizacji wyjazdu i wstępnie ustalono termin.


Następnie gospodynie spotkania, panie Maria Młynarczyk i Danuta Stachyra przedstawiły prezentację multimedialną, w której omówiły formy pracy z małym czytelnikiem. Panie zaprezentowały przykłady działań, które sprawdzają się w ich bibliotece. Koleżanki z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie prowadzą m.in.:
- lekcje biblioteczne,
- lekcje czytania – zajęcia dla grupy uczniów z klas II i III w ramach, których doskonalą z uczniami technikę czytania,
- organizują cykliczne konkursy czytelnicze, np. konkurs Znam lektury,
- Spotkania z książką - zajęcia z dziećmi w świetlicy,
- prowadzą warsztaty origami – zajęcia składania papieru związane z treścią omawianych książek,
- organizują akcję: Zaprzyjaźnianie z czytaniem – popularyzacja zbiorów biblioteki,
- prowadzą Kawiarenkę internetową dla dzieci ze świetlicy szkolnej,
- biorą z uczniami udział w konkursach międzyszkolnych i ogólnopolskich, jak Wielka Liga Czytelników czy Lubliniacy czytają.


Panie zaprezentowały zebranym także serie wydawnicze książek, po które mali czytelnicy w ich szkole chętnie sięgają. Są to m.in. serie: „Zwierzęta Oli”, „Świat Maksa” i „Walenty i spółka” – kryminały dietetyczne.


Od kilku lat w bibliotece jest wolny dostęp do półek dla czytelników. Koleżanki opowiedziały jak wdrażały uczniów do tego systemu, jak wygląda praktycznie procedura wypożyczania i ruch czytelników w bibliotece. Omówiły także jak są ułożone książki na półkach i jak są oznakowane same regały. Uczestniczki spotkania przeszły następnie do wypożyczalni i miały okazję same zobaczyć jak to wygląda. Gospodynie chętnie odpowiadały na wszystkie pytania zainteresowanych, a te  dotyczyły m.in. organizacji konkursów, wystaw, współpracy ze świetlicą szkolną.Prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda serdecznie podziękowała paniom Marii Młynarczyk i Danucie Stachyrze za organizację spotkania i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie kultury czytelniczej.

Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:
Lublin, 09.04.2018
Temat: „Haiku, wiśnia, sushi czyli jak łączyć sztukę z nauką”.

9 kwietnia 2018 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 17 osób ze szkół i bibliotek Lublina, Lubartowa, Niemiec i Świdnika.


Prezes oddziału – Małgorzata Dąbrowska-Duda powitała zebranych i przedstawiła gościa, panią dr hab. inż. Joannę Pawłat, absolwentkę Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Pani Joanna to profesor Politechniki Lubelskiej, która pisze, tworzy haiku i maluje na szkle. Wydała trzy tomiki wierszy: „Zagubiona spacerowiczka”, „Bunt maszyn” i „Kołysanka dla miasta ogrodów”. Ten ostatni zbiór wierszy poświęcony jest Lublinowi. W Lublinie odbyły się także wernisaże prac na szkle autorstwa pani Joanny: w Galerii Gardzienice (maj 2016) i Galerii Art Brut w Centrum Kultury (październik 2017).
Pani profesor 12 lat spędziła w Japonii. Z uczestnikami spotkania podzieliła się swoją wiedzą na temat kultury, obyczajów i tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni, ilustrując swoją opowieść prezentacją multimedialną, którą przygotowała. Przekazała słuchaczom także wiele interesujących informacji o codziennym życiu Japończyków postrzeganym z perspektywy mieszkanki Europy.Jednym z dóbr narodowych Japonii jest haiku – krótki utwór, opisujący konkretne wydarzenie, w którym powinna się znaleźć aluzja do przyrody. Pani Joanna Pawłat zaprezentowała słuchaczom twórców japońskiego haiku oraz kilka napisanych przez nich utworów.

Ze wszystkich stron
Lecą płatki wiśni
Wiatrem gnane do jeziora Nio

Pada wiosenny deszcz
Z  dachu przecieka
Prosto do gniazda osPrzeczytała także kilka własnych utworów, które zostały wydane w zbiorku „Kołysanka dla miasta ogrodów”.

HAIKU MÓJ LUBLIN

Mój punkt w przestrzeni
Lubię. Na każdej mapie
Linią zakreślam

HAIKU NA LATARNIE NAD ZALEWEM

Gwiezdny telegraf
Coraz to inna woda
Odbija światłoUczestnicy spotkania zadawali wiele pytań, m.in. o służbę zdrowia, o edukację i jej formy, o fenomen pięknej cery Japonek. Pani profesor cierpliwie odpowiadała na wszystkie zapytania, a poproszona o powiedzenie kilku słów po japońsku po prostu przedstawiła się w tym języku.


Pani Joanna Pawłat przyniosła na spotkanie kilka pamiątek z pobytu w Japonii. Zainteresowani mogli obejrzeć paletki do gry pięknie malowane, ozdobne pasy, wspaniałe wachlarze oraz bajecznie kolorowe kimono. Mogli także zakupić tomiki wierszy pani profesor i poprosić o autograf.Na zakończenie spotkania koleżanka Ewa Osoba wręczyła każdej z uczestniczek zakładkę przedstawiającą gejszę w kimonie. Zakładki zostały wykonane wspólnie z uczennicami z koła origami.
Prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda serdecznie podziękowała pani Joannie Pawłat  i wręczyła gościowi na pamiątkę pracę, oprawioną w ramkę, a przedstawiającą piękną tańczącą gejszę. Pracę wykonała koleżanka Ewa Osoba. A absolwentka Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie - Joanna Pawłat została obdarowana przez panią Małgorzatę Dąbrowską-Dudę pamiątkowym folderem wydanym z okazji obchodów 150-lecia szkoły oraz kubkiem z logo SP 30.


Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:
Lublin, 15.03.2018
Temat: „Jajo wielkanocne – twist art” - warsztaty15 marca 2018 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 12 osób ze szkół i bibliotek Lublina, Jastkowa, Lubartowa i Łęcznej.Prezes oddziału – Małgorzata Dąbrowska-Duda powitała zebranych i przekazała kilka ważnych informacji. Poinformowała, że w okresie wakacji organizowany jest dla nauczycieli bibliotekarzy wyjazd edukacyjny do Albanii.
Organizatorem wycieczki jest oddział TNBSP w Warszawie. Przypomniała także o możliwości przeznaczenia 1% podatku na organizacje użyteczności publicznej, w tym organizację TNBSP. Szczegóły dotyczące wyjazdu do Albanii, jaki i 1% podatku zainteresowani znajdą na stronie Oddziału.Pani prezes wspomniała także o ankiecie, którą przygotowała Rada Oddziału. Ankieta jest anonimowa i posłuży Radzie Oddziału do analizy i ewaluacji pracy oraz planowania kolejnych spotkań Oddziału. Wypełnione ankiety można przekazywać Radzie do końca roku szkolnego.Następnie koleżanka Ewa Osoba poprowadziła warsztaty wielkanocne. Uczestnicy warsztatów do ozdobienia styropianowego jajka użyli sznurka twist art, który przy pomocy... robotów kuchennych samodzielnie skręcili, a następnie przykleili, układając z niego florystyczne wzory. Powstały niepowtarzalne wielkanocne pisanki, własnoręcznie wykonane piękne dekoracje świątecznego stołu.Na zakończenie spotkania prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda złożyła wszystkim uczestnikom serdeczne życzenia z okazji świąt Wielkiej Nocy oraz wręczyła zaświadczenia, a prowadzącej warsztaty podziękowanie. Spotkanie przebiegło jak zwykle w miłej atmosferze. Gospodynie spotkania zadbały o wiosenno-świąteczny wystrój sali i przygotowały słodki bufet.

Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:
Lublin, 27.02.2018
Temat: Spotkanie autorskie z Agnieszką Więk-Bernat.27 lutego 2018 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 6 osób ze szkół i bibliotek Lublina.Spotkanie z autorką, Agnieszką Więk-Bernat, przygotowały nauczycielki bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 28: pani Urszula Dolińska i pani Małgorzata Kącka, a poprowadziły je uczennice z koła bibliotecznego, z klas gimnazjalnych. Dziewczęta na początku przybliżyły uczestniczkom spotkania postać autorki, która na co dzień jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie. Około roku temu nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się książka „Zbrodnie w Nickelswalde”, którego autorką jest lublinianka - Agnieszka Bernat. Jest to kryminał, którego akcja rozgrywa się częściowo w Mikoszewie nad Bałtykiem, a częściowo w Lublinie. To ciekawa książka, której fabuła utrzymana jest w klimacie Agathy Christie.Uczennice z koła bibliotecznego przeprowadziły z autorką krótki wywiad, przeplatany fragmentami jej książki, czytanymi przez dziewczęta. Autorka okazała się osobą niezwykle otwartą, bardzo komunikatywną, z którą w kameralnym gronie uczestniczki spotkania mogły porozmawiać o książce, jej powstawaniu, popularności, krytyce, a przy okazji także o czytaniu książek przez młodzież.Pani Agnieszka Bernat zdradziła obecnym, że pracuje nad kolejnym kryminałem, którego akcja tym razem rozgrywa się głównie w Lublinie, w dwóch planach czasowych, w latach siedemdziesiątych XX wieku oraz współcześnie. Mamy nadzieję, że będzie to okazja do kolejnego spotkania, na które autorka już wyraziła akceptację.Na zakończenie prezes Oddziału, Małgorzata Dąbrowska-Duda, podziękowała pani Agnieszce Bernat, że zechciała podzielić się z nauczycielami bibliotekarzami swoją pasją tworzenia, gospodyniom za przygotowanie spotkania i za słodki poczęstunek, a uczennicom z koła bibliotecznego za jego poprowadzenie.


Aneta Szadziewska relacjonuje:
Lublin, 10.01.2018
Temat: Z wizytą w Bibliotece Politechniki Lubelskiej.

10 stycznia 2018 roku w Bibliotece Politechniki Lubelskiej odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 9 osób ze szkół i bibliotek Lublina.Na początku wizyty wiceprezes oddziału Aneta Szadziewska powitała przybyłych nauczycieli i podziękowała gospodarzom spotkania za umożliwienie zwiedzania naukowej placówki. W sali cichej pracy/seminaryjnej pani dyrektor biblioteki Dorota Tkaczyk powitała członków Towarzystwa i podkreśliła, że jest to pierwsza wizyta nauczycieli bibliotekarzy w ich placówce. Następnie w wykładzie z wykorzystaniem strony internetowej omówiła szczegółowo misję i strukturę biblioteki oraz specyfikę pracy. Biblioteka jest nowoczesną placówką z 4 czytelniami wydziałowymi, prowadzi wydawnictwo i bibliotekę cyfrową. Obsługuje studentów i pracowników naukowych z Polski i zagranicy oraz zapewnia im szeroki dostęp do różnorodnych zasobów naukowych, w tym cyfrowych i w języku angielskim. Biblioteka cyfrowa wyróżnia się licencją otwartego dostępu dla użytkowników. W bibliotece pracuje 37 pracowników, placówka podlega Rektorowi i Radzie Bibliotecznej. Jako biblioteka akademicka zbiory kataloguje w programie NUCAT, a obowiązującym językiem katalogowania jest KABA.Następnie przeszliśmy do wypożyczalni głównej, gdzie zachwyciły nas przesuwane na dotyk regały na książki. O pracy w wypożyczalni opowiedział pan Szymon Furmaniak - popularyzator Odjazdowego Bibliotekarza w Lublinie.W dalszej części obejrzeliśmy czytelnię Oddziału Informacji Naukowo-Technicznej. To bardzo przyjazne studentom miejsce ze względu na wystrój, ale również ofertę. Można tu w wygodnych fotelach poczytać wiele czasopism, ale też najnowsze reportaże, biografie. To miejsce, gdzie użytkownicy biblioteki (może być nim każdy!) zapoznają się z normami. W przerwie od nauki można tu pograć nawet w gry planszowe.O pracy oddziału Informacji Naukowo-Technicznej opowiedziała pani kierownik Stanisława Pietrzyk-Leonowicz. Główna rola specjalistów od informacji naukowej polega na prowadzeniu zajęć z przysposobienia bibliotecznego dla studentów, uczeniu jak korzystać z katalogów, baz, poruszać się po bibliotece. Zajęcia prowadzone są dla użytkownika indywidualnego i grupowego, grup seminaryjnych i doktoranckich oraz bibliotekarzy.W kolejnej części pani Ewa Matczuk – kierownik Oddziału Informatyzacji opowiedziała o działalności kulturalnej biblioteki. Wspomniała o systematycznym udziale biblioteki w Lubelskim Festiwalu Nauki i organizacji ciekawych warsztatów dla uczniów w różnym wieku, jak warsztaty czerpania papieru, pisania piórem i na maszynie do pisania oraz na temat bezpieczeństwa w sieci. Biblioteka organizuje również szereg działań dla osób niedowidzących i seniorów.Ciekawą inicjatywą jest organizowanie wystaw pracowników uczelni, jak wystawa „Fotografia natury. Lublin i okolice” pana Tomasza Pałki, którą mogliśmy obejrzeć. Wystawy te mają też odzwierciedlenie w wystawach wirtualnych dokumentowanych przez bibliotekę na stronie placówki.Na koniec wywiązała się dyskusja o stanie czytelnictwa i bibliotek w Polsce oraz na temat dalszej współpracy naszego oddziału z biblioteką naukową. Pani dyrektor Dorota Tkaczyk zachęciła do organizowania wycieczek uczniów, głównie szkół technicznych, do Biblioteki Politechniki Lubelskiej.

Pani wiceprezes Aneta Szadziewska podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację wycieczki, oprowadzenie i słodki poczęstunek.
Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:
Lublin, 14.12.2017
Temat: Świąteczne klimaty

14 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 13 nauczycielek ze szkół i bibliotek Lublina, Jastkowa, Lubartowa, Łęcznej i Niemiec. Było to spotkanie świąteczne.
Prezes Oddziału – Małgorzata Dąbrowska-Duda powitała koleżanki i złożyła im w imieniu Rady Oddziału serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne. Pani prezes złożyła także podziękowania koleżance z Oddziału, która odeszła na emeryturę z dniem 1 września. Przez wiele lat pani Danuta Binkiewicz-Kołodziej aktywnie działała w Towarzystwie i pełniła funkcję sekretarza Oddziału. Małgorzata Dąbrowska-Duda podziękowała za wieloletnie zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska bibliotekarzy szkolnych i wręczyła koleżance pamiątkowy dyplom oraz upominek.Następnie prezes przedstawiła zebranym program spotkania:
1. Warsztaty składania papieru.
2. Relacja ze spotkania prezesów Oddziałów TNBSP w Warszawie oraz informacje o bieżących wydarzeniach związanych z książką i czytelnictwem.Koleżanka Ewa Osoba poprowadziła warsztaty składania papieru. Panie miały okazję „wyczarować” anioły z kolorowych czasopism i wydawnictw broszurowych. Przyozdabiały je potem według własnej inwencji twórczej, wykorzystując do tego materiały przygotowane przez prowadzącą warsztaty.

Prezes poinformowała zebranych, że kilka osób z Oddziału zasygnalizowało jej konieczność potwierdzania udziału w spotkaniach Towarzystwa. Tego oczekują od nich dyrektorzy szkół. Prezes stwierdziła, że jeśli jest taka potrzeba, to można wrócić do zwyczaju prowadzenia karty odbytych spotkań. Panie wyraziły swoją akceptację.Następnie wiceprezes Aneta Szadziewska przekazała paniom informacje ze spotkania prezesów Oddziałów TNBSP, w którym uczestniczyła, a które odbyło się 28 października br. w Warszawie. Zwróciła uwagę koleżanek na ciekawe formy pracy innych Oddziałów, wspomniała o pracach nad zmianami w statucie TNBSP oraz o planach świętowania obchodów 25-lecia Towarzystwa w roku 2018.


Prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda poprosiła panie, by zechciały wypowiedzieć się na temat projektu baneru Oddziału przygotowanego przez panią Ewę Kołodziejczyk - nauczycielkę bibliotekarkę z XXIX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Po krótkiej wymianie uwag ustalono ostateczny wizerunek roll-upa.

Następnie panie krótko omówiły sposób wypełniania formularza sprawozdania z realizacji działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nauczyciele bibliotek szkolnych, które aplikowały do programu w 2016 roku są zobowiązani uzupełnić te sprawozdania do 22 grudnia. Koleżanki wymieniły swoje uwagi i spostrzeżenia.Prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda wręczyła uczestniczkom warsztatów zaświadczenia, a prowadzącej warsztaty i koleżankom, które przygotowały spotkanie wręczyła podziękowania. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Gospodynie spotkania zadbały nie tylko o świąteczny wystrój sali, ale także przygotowały słodki i smakowity bufet.
Aneta Szadziewska relacjonuje:
Lublin, 28.11.2017
Temat: Przygoda z grami w bibliotece

28 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 16 nauczycieli bibliotekarzy z Lublina, Lubartowa, Bełżyc, Jastkowa i Ciecierzyna.

Spotkanie poprowadziła pani Joanna Tarasiewicz – kierownik Działu Wspomaganie Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.


Prezes oddziału – Małgorzata Dąbrowska-Duda powitała zebranych oraz gościa naszego spotkania. Zachęciła zebranych do wdrażania do swojej pracy z uczniami tematyki gier literackich i poinformowała o kolejnym, już świątecznym, spotkaniu Oddziału TNBSP. Następnie głos zabrała pani Joanna Tarasiewicz. Za pomocą bardzo ciekawej prezentacji „Bibliotekarz w świecie gier” przybliżyła historię gier planszowych, cechy wyróżniające gry oraz wiele ciekawostek dotyczących świata gier planszowych.


Zwróciła uwagę na dorobek Polaków w tworzeniu gier, wspomniała o słownictwie z gier wykorzystywanym w języku polskim oraz zaprezentowała wartościowe gry oparte na literaturze, jak „Hobbit”, „Świat dysku”, „Studium w Szmaragdzie”. Zwróciła uwagę na gry karciane, jak „Dixit” i „Story Cubes” oraz gry symulacyjne i operacyjne oparte nie tylko na rywalizacji, ale na wspólnym i logicznym dążeniu do celu przez graczy.


Na koniec przedstawiła specyficzne słownictwo związane ze światem graczy, np. geek, filler, BGG oraz zachęciła do udziału w znanych wydarzeniach poświęconych grom, a także literaturze, jak lubelski Falkon. Zachęciła też nauczycieli do zakładania klubów gier planszowych w szkolnych bibliotekach we współpracy z wydawnictwem „Granna”. Po prezentacji prowadząca zaprezentowała kilka gier planszowych stworzonych przez uczniów w ramach ogólnopolskiego konkursu. Nauczyciele mogli podziwiać gry, fachowo wykonane pod względem plastycznym i merytorycznym, stworzone na bazie książek: „Kubuś Puchatek”, „Harry Potter”, „Zaczarowana zagroda”.


Następnie głos zabrały pani Ewa Osoba i pani Aneta Szadziewska ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Zaprezentowały kilka gier stworzonych samodzielnie i z uczniami do celów edukacyjnych. Pani Ewa Osoba zaprezentowała gry „Literackie domino”, „Literacki Piotruś” oraz dwie gry stworzone w ramach projektu edukacyjnego „Zafiksowani na czytanie” – jedna oparta na książce „Rywali” i druga z wiedzy ogólnej o lekturach i popularnych wśród gimnazjalistów powieściach. Pani Aneta Szadziewska omówiła zasady gry „Książkobranie” opartej na grze „Grzybobranie” oraz „Walentynki literackie”. Wspomniała też o tworzonych literackich grach „Book Bingo” i „Dobble Book”. Koleżanki zachęciły nauczycielki do udziału w konkursie z okazji Światowego Dnia Książki, w którym w kategorii plastycznej będzie zadanie - przygotowanie gry planszowej.


Swoimi spostrzeżeniami i praktyką wykorzystania gier w pracy z dziećmi podzieliła się też pani Wioleta Cyparska. Zaprezentowała ciekawe i proste sposoby na zrobienie pomocy do gier na przykładzie książki „W pustyni i w puszczy”.
Po obejrzeniu gier pani Joanna Tarasiewicz zainicjowała grę z wykorzystaniem kości Story Cubes. Wszystkie uczestniczki tworzyły wspólną opowieść.

Pani prezes Małgorzata Dąbrowska-Duda podziękowała obecnym za udział w spotkaniu. Wręczyła podziękowanie pani Joannie Tarasiewicz, a pozostałym zaświadczenia o udziale w warsztacie.

Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:
Lublin, 26.10.2017
Temat: Bank inspiracji czyli przykłady działań promujących czytelnictwo w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

26 października 2017 roku w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, w którym uczestniczyło 30 nauczycieli ze szkół i bibliotek Lublina, Ciecierzyna, Niemiec, Wilczopola-Kolonii, Łęcznej, Świdnika i Lubartowa. Było to spotkanie zorganizowane wspólnie z doradcą metodycznym nauczycieli bibliotek szkolnych – Jadwigą Witkowską-Kunach.Prezes oddziału – Małgorzata Dąbrowska-Duda powitała zebranych i krótko omówiła cele i formy zebrań członków Oddziału TNBSP w Lublinie. Zachęciła zebranych, którzy nie są członkami TNBSP do zapisania się do Towarzystwa i aktywnego uczestniczenia w spotkaniach.

Następnie omówiła tematykę spotkania oraz przedstawiła osoby prowadzące. Moderatorkami zebrania były: Bożena Milanowska – nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku oraz Ewa Abramek – nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie.
Koleżanki omówiły działania, które realizowały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz udzieliły zebranym wskazówek w kwestii wypełniania formularza sprawozdania z realizacji działań.Następnie Małgorzata Dąbrowska-Duda poprosiła zebranych o przedstawienie ich pomysłów na realizację działań w ramach NPRC.

Głos zabrała Bożena Powała-Niedźwiecka, która przedstawiła przygotowaną dla rodziców prezentację nt. wpływu czytania książek na rozwój dzieci i młodzieży oraz prezentację adresowaną do uczniów.

Aneta Szadziewska, Zofia Dzięcioł, Małgorzata Dąbrowska-Duda i Danuta Stachyra przedstawiły działania realizowane w ich szkołach.

Jadwiga Witkowska-Kunach przytoczyła zapis z rozporządzenia MEN, który nakłada na nauczycieli bibliotekarzy obowiązek gromadzenia dokumentacji potwierdzającej realizację działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Prezes Oddziału przekazała obecnym informacje o spotkaniu z panią Ewą Matczuk, pracownikiem Biblioteki Politechniki Lubelskiej, a także członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ewa Matczuk zadeklarowała chęć współpracy członków stowarzyszenia z Oddziałem TNBSP w Lublinie. Wystąpiła także z propozycją przeprowadzenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych bezpłatnych szkoleń w zakresie bibliotek cyfrowych. Zebrani zaaprobowali propozycję.

Małgorzata Dąbrowska-Duda podziękowała obecnym za udział w spotkaniu.

Bożena Milanowska relacjonuje:
Lublin, 5.10.2017
Warsztaty: „Kreatywny marker”


5 października 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy. W zajęciach uczestniczyło 13 bibliotekarek z Lublina, Świdnika, Lubartowa i Niemiec.


Warsztaty pt. „Kreatywny marker” poprowadziła pani Renata Saba
– plastyczka, projektantka i graficzka (Renatapisze.com).


W gościnnych progach SOSW nr 1, było jak zwykle – czyli twórczo i smacznie.

Poznałyśmy podstawy i alfabet myślenia wizualnego, pozwalające tworzyć plakaty, mapy myśli, dyplomy, filmy itd. Uczyłyśmy się pisać litery, stosować punktory, ramki, łączniki, efekty trójwymiarowe oraz rysować ludziki i ikonki.


Przy użyciu markerów i suchych pasteli wykonałyśmy nasze pierwsze prace. Teraz pozostaje nam już tylko ćwiczyć i doskonalić zdobyte umiejętności.
Ewa Osoba relacjonuje:
Lublin, 26.09.2017
Temat: Planowanie pracy Oddziału TNBSP w nowym roku szkolnym – tematyka spotkań, propozycje warsztatów.

26 września 2017 r. w siedzibie Oddziału TNBSP w Lublinie - Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga, odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie nauczycieli bibliotekarzy. W spotkaniu uczestniczyło 10 bibliotekarek z Lublina, Lubartowa i Kijan.

Spotkanie rozpoczęła pani prezes Oddziału TNBSP w Lublinie - Małgorzata Dąbrowska-Duda, która powitała przybyłych nauczycieli bibliotekarzy i przedstawiła program spotkania. Planowanie pracy Oddziału w roku szkolnym 2017/2018 oraz sprawy bieżące zdominowały spotkanie. Członkowie TNBSP zdecydowali o zakupie stojaka reklamowego (roll-up), który stałby się widocznym znakiem funkcjonowania patronatu honorowego TNBSP oraz skutecznej promocji Towarzystwa w środowisku, nie tylko lokalnym.

Prezes poinformowała koleżanki, że Rada Oddziału podjęła decyzję o pozostawieniu strony WWW Oddziału w niezmienionej formie. Pozostała część spotkania miała charakter „burzy mózgów” i dotyczyła generowania pomysłów – tematów spotkań nauczycieli bibliotekarzy w bieżącym roku szkolnym. Zgłoszono szereg propozycji tematów spotkań, np.: warsztaty w Ośrodku Książki Obrazkowej, zwiedzanie biblioteki Politechniki Lubelskiej, nieformalne spotkanie w kawiarni i księgarni „Między Słowami”, TIK w pracy bibliotekarza, warsztaty klasyfikacji rzeczowej dokumentów bibliotecznych, różne formy pracy z tekstem literackim, wyjazd na Warszawskie Targi Książki 2018.

Niektóre propozycje nabrały realnych form:
5 października 2017 r. godz.16.15-19.15 – warsztaty KREATYWNY MARKER  
26 października 2017 r. godz.16.00 – BANK INSPIRACJI, czyli przykłady działań promujących czytelnictwo w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
(spotkanie organizowane wspólnie z metodykiem nauczycieli bibliotekarzy Lublina p. Jadwigą Witkowską-Kunach).

Pani Jadwiga Witkowska-Kunach zachęcała też do udziału w spotkaniach metodycznych. Najbliższe z nich to: „Coaching w pracy nauczyciela. Spotkanie sieci "Akademia Nauczyciela", 28 września 2017 r.
(szczegóły na:http://lscdn.pl/pl/form/1,Spotkania-doradcow-z-nauczycielami.html?szukaj=429260964).
Zapraszała także do udziału w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Lublinie.

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy zakończyło się apelem o rozpropagowanie w/w wydarzeń oraz podjęciem inicjatyw zmierzających do zwiększenia liczby uczestników spotkań i w rezultacie członków Oddziału TNBSP w Lublinie. Jedną z nich będzie wysłanie listów/zaproszeń do szkół Lublina i województwa lubelskiego informujących o ofercie Oddziału TNBSP w Lublinie.

 
 

TNBSP Lublin